مصاحبه باقدسی خانم

گوهر خیراندیش معتقد است: اگر سریال «میوه ممنوعه» در فشردگی کار که ویژه مجموعه‌های مناسبتی است ساخته نمی‌شد، بینندگان شاهد یکی از بهترین سریال‌ها در تاریخ تلویزیون ایران بودند.

قاعده بازی
(عکس: یلدا ذبیحی)

این بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون در گفت و گو با خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، در پا

سخ به این پرسش که آیا فشردگی کارهای مناسبتی بر کیفیت «میوه ممنوعه» و بازی بازیگران تأثیر گذاشته است، گفت: اگر بعدها این سریال با تأمل بیشتری دیده شود، ممکن است متوجه نقطه‌ ضعف‌هایی شویم؛ اما در این اشتباهات عوامل اجرایی تأثیرگذار نبوده‌اند. بلکه مدت زمان بالای تصویربرداری و فشار بسیار بر نویسندگان این مجموعه، بروز مشکلاتی از این دست را موجب شده است.

گوهر خیراندیش در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا «میوه ممنوعه» کاری متفاوت با فیلم‌ها و سریال‌هایی که با موضوع خیانت به همسر ساخته شده‌اند محسوب می‌شود، گفت: به تعداد آدم‌های مختلف، نقش روی زمین وجود دارد. هرچند ممکن است سمت و جایگاه بسیاری از آدم‌ها یکی باشد. اما آناتومی چهره،‌ دست‌ها، راه رفتن، حرکات چشم و نوع بیان هر کدام از این‌ها متفاوت است. من ممکن است در فیلم‌های بسیاری نقش همسر یک حاجی بازاری را بازی کرده باشم؛ اما هر کدام از این همسرها دارای فرهنگ، تربیت،‌ نوع نگاه و جایگاه متفاوتی هستند.

بازیگر «میوه‌ ممنوعه» ادامه داد: اجرای هر کدام از این نقش‌ها توسط بازیگری که بر کار خود شناخت و احاطه دارد، می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. بازیگر باید با هوشمندی سعی کند طرحی برای نقش‌هایش رقم بزند که هر کدام از آن‌ها برای تماشاگر جذاب، دیدنی و باورپذیر باشند.

گوهر خیراندیش در پاسخ به پرسش ایسنا، درباره‌ی نحوه‌ی انتخاب نقش‌هایی که به ایفای آن‌ها می‌پردازد گفت: برای پذیرفتن یک نقش همواره در بدو امر به قصه‌ نگاه می‌کنم تا ببینم این قصه قصد دارد به چه مسأله‌ای از جامعه بپردازد. اگر این قصه با سلیقه من هماهنگ باشد، آن را انتخاب و سپس وارد جمعی می‌شوم که می‌خواهند آن قصه را بسازند.

وی ادامه داد: پس از قصه، به نقشی که قرار است بازی کنم توجه می‌کنم و نگاه و دقت می‌کنم که این نقش تا چه اندازه با نقش‌هایی که پیش از این بازی کرده‌ام، متمایز است.

گوهر خیراندیش با بیان این که سعی می‌کنم تا آن جا که می‌توانم نقش‌های متفاوت انتخاب کنم، در این باره توضیح داد: این استرس همواره در من وجود دارد که مبادا نقش‌هایم به هم شبیه شوند؛ خصوصاً وقتی نقش‌های شبیه به هم را انتخاب می‌کنم این تشویش و نگرانی در من بیشتر خواهد شد. پس از انتخاب یک نقش نیز تمام فکرم به اجرای درست نقش و باورپذیر کردن آن معطوف می‌دارم و این که به کمک تحلیل‌های نویسنده و کارگردان سعی کنم آن چه قبلاً بوده‌ام نباشم و به جایگاهی که آنان مدنظر دارند، برگردم.

این بازیگر درباره‌ی نقش قدسی در «میوه ممنوعه» اظهار کرد: در این سریال از قبل به من خلاصه فیلمنامه را دادند. که با خواندن آن نقش «قدسی» به نظرم چندان جذاب نیامد. آن را کاملاً تکراری دیدم. اما از آن جا که کارگردان بارها به من پیشنهاد کار داده بود و من به علت گرفتاری نتوانسته بودم با ایشان همکاری داشته باشم، دوست داشتم این بار حتماً پیشنهاد ایشان را بپذیرم.

گوهر خیراندیش افزود: پس از قبول ایفای نقش در «میوه ممنوعه»، کارگردان و نویسندگان دست مرا باز گذاشتند تا روی کل کار نقطه نظراتم را مطرح کنم. بخشی که به قصه کمک می‌کرد را می‌پذیرفتند و آن بخش‌هایی که لازم نبود را کنار می‌گذاشتند.

وی به این پرسش ایسنا که آیا پس از تعامل وی با کارگردان و نویسندگان شخصیتی جدید از «قدسی» شکل گرفت، پاسخ مثبت داد و افزود: الحمدالله این نقش هم طوری از آب درآمد که هم خودم و هم مردم آن را دوست داشتیم. البته کارگردان و نویسندگان هم در شکل‌گیری این نقش بسیار کمک کردند.

خیراندیش در پاسخ به پرسش ایسنا، درباره‌ی ایفای نقش علی نصیریان به عنوان بازیگر نقش مقابلش، اذعان کرد: ابتدا تصور می‌کردم آقای نصیریان برای این نقش مناسب نباشند وقار و متانت ایشان چه در نقش‌های قبلی و چه در رفتار شخصی، مرا به این فکر می‌انداخت که ممکن است آقای نصیریان را نتوانیم در این نقش باور کنیم. اما آقای فتحی می‌گفتند که پیش از این کاری از آقای نصیریان با نام «دیوانه‌ای از قفس پرید» دیده‌اند که مطمئنن هستند از عهده ایفای نقش حاج یونس نیز برمی‌آیند.

این بازیگر ادامه داد: واقعیت این است که نقش حاج یونس کاملاً به آقای نصیریان می‌خورد و واقعاً با اجرایی که داشتند مرا شگفت‌زده کردند.

گوهر خیراندیش در پاسخ به پرسشی درباره یکدستی بازیگران سریال «میوه ممنوعه»، اظهار کرد: این یک دستی تقریباً صورت گرفت.اما قرار نیست تمام بازیگران یک سریال در یک سطح باشند. برخی‌ها با تجربه‌تر و توانمندترند، برخی‌ها کمتر تجربه دارند و بعضی از بازیگران نیز تازه وارد عرصه بازیگری شده و کم تجربه هستند؛ آن چه اهمیت داشت این بود که بازیگران «میوه ممنوعه» به مرور با هم یک دست می‌شدند.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره‌ی پایایی که برای سریال «میوه ممنوعه» انتخاب شده بود، گفت: پایان «میوه ممنوعه» را با توجه به کمی وقت و فشردگی کارها می‌پسندیدم؛ خصوصاً که خواسته شد پایان خوشی هم داشته باشد.

گوهر خیراندیش در پایان این گفت و گو تصریح کرد: نظرات درباره پایان «میوه ممنوعه» بسیار بود. برخی پایان آن را می‌پسندید و برخی خیر. اما با توجه به کمی وقت و فشردگی کارها، شاید بهترین پایانی بود که می‌توانستیم برای این سریال قائل باشیم.